понедељак, 15. јун 2015.

Fotonaponski sistemi (solarni paneli) za proizvodnju struje

Fotonaponski solarni paneli za proizvodnju struje najčešće su efikasno, ekonomično i trajno rešenje za vikendice. Priključak na distributivni sistem elektroprivrede često predstavlja veliki izdatak, a naročito ukoliko ne postoji mreža u blizini objekta koji se priključuje, pa investitor mora da plati i izgradnju mreže. Sa druge strane, osim što je ugradnja solarnih panela na takvim mestima jeftinije rešenje, nakon puštanja u rad sistema više ne postoje nikakva ulaganja, niti pristižu računi ili takse.

Pošto najviše zahteva građana dobijamo baš za ovakve sisteme (snage do 500 W), pripremili smo za vas okvirnu specifikaciju materijala potrebnog za napajanje, snage 420 W, što bi zadovoljilo energetske potrebe potrošača kao što su TV, osvetljenje, frižider, i jos neki od nespecifičnih aparata (npr mikser, bušilica):

-3 panela fotonaponskih kolektora po 140 W
-1 akumulatorska baterija
-regulator punjenja
-invertor 12V/24V/230V
-noseći ram za montažu na krovu
-provodnici 6mm2
-kleme, kutije, i drugi priključni materijal

-transport i montaža






Fotografije: fotonaponski sistemi na vikendicama

Fotonaponski solarni paneli za struju danas se mogu naći po mnogo povoljnijim cenama nego pre desetak ili petnaestak godina. Tada bi cena po W snage iznosila od 6 – 12 evra, a danas se cena po W snage izražava evrocentima, zahvaljujući masovnoj proizvodnji i naravno, kineskim komponentama i tehnologiji proizvodnje. Tako da se cene danas globalno kreću od 0,5 e/W – 1,2 e/W, zavisno od proizvođača.
Na primer, solarni panel za struju više kineske klase (ili ekvivalent španskog proizvođača) košta 0,8 – 0,9 e/W. Za nemačke proizvode cena je 1,2 e/W (često imamo upite klijenata koji žele čist nemački proizvod).
Ono što svaki proizvođač mora da garantuje jeste to da fotonaponski solarni sistem radi 20 godina sa maksimalnim iskorišćenjem, tj da tek nakon 20 godina eksploatacije efikasnost solarnog panela opada - opada snaga za koju je panel projektovan.

Za potrebe snabdevanja električnom energijom i kada nema sunca ili je oblačno vreme, električna energija mora da se skladišti. U našim instalacijama koristimo specijalne solarne (gel) akumulatore, koji su predviđeni da rade sa više pražnjenja/punjenja a da se njihova glavna karakteristika – kapacitet - ne menja. Oni su kvalitetniji od konvencionalnih akumulatora i pružaju autonomiju rada sistema kada panel ne generiše nikakvo punjenje.

Regulator punjenja je elektronska komponenta koja ima dve funkcije u sistemu:

-         Da zaštiti celokupnu instalaciju
-         Da ograniči punjenje/pražnjenje baterija

Kada je sistem u eksploataciji, ne sme se dozvoliti potpuno pražnjenje baterija. Tu funkciju prekidanja potrošnje obavlja regulator punjenja. I ukoliko su baterije potpuno napunjenje, regulator iskljucuje dovod napona do njih, kako bi zaštitio radni vek baterije. Fotonaponski paneli su pod naponom konstantno u sunčanim intervalima i ne bi bilo poželjno da baterija ukoliko je puna i dalje bude u statusu punjenja. Takođe, regulator punjenja ima displej na kome se u svakom trenutku mogu očitati vrednosti napona i struje koje dovodi solarni panel, kao i količina „popunjenosti“ baterije. 

                                          Fotografija: regulator punjenja


Invertor je elektronsko kolo koje pretvara jednosmerni napon iz solarnih panela (12/24 V) u naizmenični napon (230 V) sinusoidalnog izlaznog oblika, koji omogućava električnim aparatima rad. Potrebno je naznačiti da svaki od ovih elektronskih komponenti ima i tzv. „sopstvenu potrošnju“, ali je ona procentualno vrlo male vrednosti.

Noseći ram, ili konstrukcija, izrađuje se za svaku instalaciju posebno. Ona omogućava maksimalno iskorišćenje sunčanih intervala, na taj način što se postavlja u optimalan položaj, na krovu, ili na zemlji. Čak i kod nepristupačnih površina koje nisu izložene direktnom sunčevom zračenju moguće je optimalnim pričvršćivanjem i orijentacijom konstrukcije postići zadovoljavajuće rezultate.

Montaža malih solarnih sistema može biti celokupno odrađena za jedan dan, eventualno dva, ukoliko postoje neke specifične situacije prilikom instalacije.

Dakle, prvi korak za svaki nezavisni sistem napajanja električnom energijom jeste proračun potrošnje. Bez obzira na to da li se fotonaponski sistem projektuje za stambenu zgradu, vikendicu, sistem video – nadzora, napajanje udaljenog uređaja, uređaja za zaštitu postrojenja, napajanje za osvetljenje za potrebe uzgoja životinja, uvek se prvo određuje potrebna snaga fotonaponskih panela i potreban kapacitet baterija. Na osnovu toga se dalje određuju ostale elektronske komponente.

Električna energija proizvedena solarnim panelom je trenutno najisplativija instalacija u oblasti obnovljivih izvora energije, iz razloga što za njenu eksploataciju nisu potrebni posebni geografski uslovi, ne utiče na očuvanje ekosistema (kao što je slučaj kod hidroelektrane), ne zahteva dodatna ulaganja i veoma se lako projektuje i instalira.

Naši projektanti vrlo dobro poznaju i empirijski procenjuju potrošnju sistema u trenutku glavnog opterećenja, a mimo toga koriste i logaritamske podatke o intenzitetu osunčanosti svakog predela u Evropi, potreban ugao i orijentaciju konstrukcije. Na ovaj način možemo dati najprecizniju i najekonomičniju ponudu našim klijentima.

 Fotografija: fotonaponski sistem snage 1050 W



Fotografija: Fotonaponski sistem 3000 W